תפריט נגישות

סרן איתן סגל ז"ל

איתן סגל
בן 22 בנפלו
בן רחל ויצחק
נולד במבקיעים
בכ"ד בסיון תשי"א, 28/6/1951
התגייס ב-אוגוסט 1969
שרת בחיל השריון
יחידה: מפאו"ג 252
נפל בקרב
בי"ז בתשרי תשל"ד, 13/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: מעבר הג'ידי
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
חלקה: 8, שורה: 6, קבר: 17.
הותיר: אישה, הורים ואח

קורות חיים

איתן, בן רחל ויצחק, נולד ביום כ"ד בסיון תשי"א (28.6.1951) בקיבוץ מבקיעים. הוא למד בבית-הספר היסודי "יחזקאל" באשקלון ואחרי-כן המשיך ולמד במחזור הראשון של הפנימייה הצבאית שליד הגמנסיה העברית "הרצליה" בתל-אביב, במגמה הריאלית. הוא סיים את לימודיו בה כחניך מצטיין.

מנעוריו היה איתן בעל מרץ ומלא חיות. הוא היה חבר פעיל בפרלמנט הנוער ובכל אשר עשה, בחר לעצמו את מסלול העשייה הקשה, השתדל מאוד ולרוב השיג הישגים נכבדים. מפקדיו בפנימייה הצבאית סיפרו עליו, ש"היה בו יושר, ענווה ורצינות, המתובלים בחיוך טוב. היה בו כוח רצון נדיר ורצון עז לעזור לכל אדם. הוא מילא כל תפקיד במלואו. תמיד היה מסודר מאוד, והקפיד על הופעתו ועל התנהגותו".

איתן היה בעל נפש רגישה, אהב אמנות וביחוד מוסיקה, ניגן בכינור ונמנה עם נגני התזמורת של הפנימייה. הרבה תחומי התעניינות היו לו, כפי שהעיד על עצמו: "מרובים שטחי ההתעניינות שלי אני מעדיף לעסוק בעיסוקים השונים כאשר הרוח המתאימה שורה עלי. יש שאני אוהב לראות ציורים 'סטנדרטים', כמו אישה יושבת, סל-פרחים וסל פירות, ויש שמתחשק לי לראות ציורים משגעים ופסיכודליים. אני אוהב לחזות בפיסול המודרני, ואני אוהב מאוד מוסיקה צעירה (עם הרבה קצב בפנים). אני אוהב לשמוע מוסיקה, כל מוסיקה. קלאסית וקלאסית קלה. הכל לפי מצב הרוח. אני אוהב לרקוד, ואני אוהב לטייל. אך בדרך כלל ללא מטרה מוגדרת. בזמני החופשי אני קורא ספרים, בעיקר על החיים כהוויתם". הוא היה חברותי, ישר והוגן מאוד, דובר אמת ואחראי.

על אופיו שלו כתב באחד ממכתביו: "הקשיחות קשה עלי. מטבעי איני קשוח, ולהכריח את עצמי לנהוג כך קשה לי מאוד. אני אתנהג תמיד על-פי אופיי... אין כל חשיבות בכך להיות נחמד או לא נסבל. כל שחשוב הוא אם שלם אני עם עצמי".

איתן גויס לצה"ל בתחילת אוגוסט 1969 והוצב לחיל השריון. כבוגר הפנימייה הצבאית נשלח ישר לקורס למקצועות טנק "פטון", ואחרי-כן לקורס מפקדי טנקים. בהמשך מסלול קידומו נשלח לקורס קצינים ואחרי-כן השתלם בקורס לקציני שריון. הוא היה מפקד חרוץ מאוד, מסור ופעלתן, דאג הרבה לפקודיו ופלוגתו הייתה הפלוגה המצטיינת בגדוד.

מפקדיו כתבו עליו בחוות דעתם: "איתן הוא קצין בעל יוזמה ורצון להתקדם. יש לו כושר הדרכה והוא בעל מקצוע טוב. הוא יעיל בעבודתו, מסודר מאוד, ומשתדל לבצע כל תפקיד במרב יכולתו". בשל כישוריו אלה נתמנה לראש לשכתו של האלוף אלברט מנדלר ז"ל. על חלקו בפעילות המבצעית הוענק לו "אות השירות המבצעי". לאחר שתמה תקופת שירות החובה שלו התנדב לשרת בצבא הקבע. שבועות אחדים לפני שנפל נשא את חברתו עמית לאישה.

מלחמת יום הכיפורים מצאה את איתן בחזית סיני, שם השתתף בקרבות הבלימה נגד המצרים. ביום י"ז בתשרי תשל"ד (13.10.1973), נפל בקרב מערבית לצומת הג'ידי. טיל פגע בנגמ"ש הפיקוד ואיתן נפגע ונהרג במקום, יחד עם האלוף מנדלר.

הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקרית-שאול. השאיר אחריו אישה, הורים ואח. לאחר נופלו הועלה לדרגת סרן.

משפחתו הוציאה לאור ספר לזכרו ובו דברים על דמותו, דברי זיכרונות, מכתבים ותצלומים.

בניית אתרים: